Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
18.03 19:11 - За митовете около Сателитните Геофизични Системи
Автор: geophysics Категория: Технологии   
Прочетен: 1098 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 19.03 09:56

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Понеже получихме запитвания дали може да осигурим данни от сателитно заснемане на райони, в които се търсят съкровища, се налага да разясним накратко възможностите на сателитните системи и да разсеем митовете за тях.

Геофизичните изследвания биват класифицирани основно според метода на изследване и базирането им.
Геофизичните системи (според базирането) биват сондажни, наземни, морски, аеро и сателитни. Към всички тях трябва да добавим и дроновете със съответното базиране.

Основните параметри на геофизичните системи са чувствителност, резолюция и обхват (обзор). Те плюс характеристиките на изследваната среда и търсените обекти, определят максималната дълбочинност на изследването.

Сондажните геофизични системи са с най-голяма чувствителност и резолюция, но с най-малък обзор, тъй като зондът (сондата с датчиците) се намира в сондаж при контакт или в непосредствена близост до изследваната среда.

Наземните геофизични системи следват сондажните по чувствителност и резолюция,  но имат по-голям обзор, тъй като сензорите се движат по изследователски мрежи и могат да покрият големи площи.

Морските геофизични системи имат по-малки чувствителност и резолюция от наземните, тъй като са базирани на плавателни средства или се влачат след тях, а това ги отдалечава от дъното (изследваната среда). Те имат малко по-голям обзор понеже сензорите са на някаква височина над дъното.

Аеросистемите са след морските по чувствителност и резолюция, но имат още по-голям обзор, тъй като сензорите им се движат по изследователски профили на по-голяма дистанция над терена.

Сателитните геофизични системи са с по-малка чувствителност и резолюция от аеросистемите, но имат още по-голям обзор, тъй като сензорите им се движат по орбити на много голяма височина над земята (сушата и океаните).

Колкото и прецизни и сложни да са аеросистемите и сателитните геофизични системи, те нямат чувствителност и резолюция като наземните и морските геофизични системи. Съответно тяхната максимална дълбочинност е много по-малка в сравнение със същите наземни и морски системи.

На различни сателити са качени оптични, лазерни (LIDAR), инфрачервени (IR), гравиметрични (ĢRAV), магнитометрични (MAG), радиационни (RAD) и радарни (SAR) геофизични системи.
Приложими са основно за геоложки, геотехнически и големи инженерни проекти, но могат да са полезни и за разузнавателни археоложки изследвания, когато се търсят големи (площни) каменни структури в пустинята, степите и джунглата, които са плитко погребани.

Правило е сателитните изследвания да са раузнавателни (когато задачата го позволява). За потвърждаване и детайлизиране на резултатите от сателитните геофизични иследвания се ползват аеросистеми. Последните също се ползват основно за разузнавателни изследвания.
За дълбочинни и детайлни изследвания се ползват морски или наземни геофизични системи.
За максимална дълбочина и детайлност се ползва сондажна геофизика.

Напоследък измамници се възползват от невежеството на търсачите и им продават сателитни снимки с компютърно насложени аномалии (по всяка вероятност от някакви наземни системи), инфрачервени снимки от Гугъл Еарт или разни фотошопирани творения.

По-долу даваме примери за различните системи (сондажни, наземни, морски, аеро и сателитни системи).

Сондажни геофизични системи
image

image

image

Наземни геофизични системи
image

image

image

Морски геофизични системи
image

image

image

Аеросистеми
image

image

image

Сателитни геофизични системи
image

image

image




Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: geophysics
Категория: Технологии
Прочетен: 5394
Постинги: 6
Коментари: 1
Гласове: 13
Архив
Календар
«  Април, 2025  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930